Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Hover Effects

TRUE
{fbt_classic_header}

Header Ad

Son yazılar:

latest

Ads Place

Stres Nedir Ve Stres Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çağımızda pek çok insan stres yaşar. Peki, stres nedir ve belirtileri nelerdir? Esasında stres insan vücudunun evrensel bir tepkisi olma ö...

Çağımızda pek çok insan stres yaşar. Peki, stres nedir ve belirtileri nelerdir? Esasında stres insan vücudunun evrensel bir tepkisi olma özelliğine sahiptir. İnsan vücudu stres olarak ifade edilen tepkiyi kendisini rahat hissettiği ve işlerin yolunda gitti durumlarda vermez. Bir insan kendisini rahat ve halinden de son derece memnun olduğu hallerde vücudunda olumlu yönde belirtiler hisseder. Yalnızca var olmak ve yaşamını devam ettirir durumda olmak dahi tek başına bireyin keyif duygusunu hissetmesine vesile olmaya yeterlidir. İnsan eğer stres altındaysa, bu durumun tam tersi olan ve insanların olumsuz şekilde algılamakta olduğu belirtiler ve duygular meydana gelir. Stres nedir sorusunun yanıtını aldıktan sonra, stres belirtileri, sebep ve etkileriyle ilgili konularda bilgi sahibi olunmasında yarar olacaktır.

Stres Belirtileri

İnsan bedeninin bir tepkisi olan stres belirtileri arasında ilk sırayı kasların gerilmesi alır. İnsan vücudunda bulunun bütün kas gurupları gerilir ve adeta bir savaşa hazırlık yapar. Stres, kalp başta olmak üzere diğer organların normal olan çalışma ritmi üzerinde de değişiklikler ortaya çıkmasına sebep olur. Kan dolaşımı, sinir sisteminin çalışma biçimi, sindirim sistemi çalışma şekli stres artışının söz konusu olması halinde olumsuz şekilde etkilenir. Bunun neticesinde adrenalin tepkisi olarak ifade edilen bir durum meydana gelir. Kana adrenalin verilir ve bu stres durumunda insan bedeninin kendi kendine vermiş olduğu bir tepki olma özelliği barındırır. İnsanın kontrolü dışında insan vücudu bazı kimyasalları kana verir ve bu kimyasallardan biri de adrenalin hormonudur.

Stres tepkisini ve de bedende ortaya çıkan stres belirtileri ile alakalı olarak her ne kadar farklı açıklamalar yapılıyor olsa da yaygın olarak adrenalin tepkisi olarak adlandırılan durum stres belirtileri arasında en önemli sebeplerden biri olarak sayılmaktadır. Stres tepkisi insana kendisini bedensel ve de ruhsal olarak kötü hissettirmekte olan bir durumdur. Stres belirtileri kadar önemli olan bir başka konu ise stresin nedenleri ve altında yatan sebeplerdir.

Stresin Nedenleri

Stres konusuyla ilgili olarak stres nedir sorusundan sonra bir başka önem taşıyan konu da stresin nedenleri ve altında yatan asıl sebeplerdir. İnsan bedenine olumsuz etkileri ortaya çıkabilen stresin nedenleri arasında çok farklı alanlardan ve çok farklı konulardan kaynaklı sebepler bulunabilmektedir: Her insanın stres yaşamasına sebep olabilen stresin nedenleri, farklı özellikte olabilmektedir. Bazı insanlar iş yerindeki bir yöneticinin takındığı davranışlar sebebiyle stres hisseder. Kimi insanlar ise ekonomik nedenlerden dolayı, geçim sağlama çabası gösterirken karşılaşmakta olduğu zorluklar nedeniyle stres hisseder.

Kimi zaman stresin nedenleri son derece net ve oldukça bariz bir biçimde göz önünde olabilmektedir. Bir iş yerinde patronun, iş yeri ortamında çalışanlara psikolojik bir baskı uygulaması söz konusu olabilmektedir. Maksadı ne olursa olsun uygulanan psikolojik baskı her insanın son derece belirgin bir biçimde stres yaşamasına sebep olur. Genellikle uygulanan psikolojik baskı çarpıcı bir sebep olarak görülmeyebilir. Bazı durumlarda iş yerindeki patron işlerin tam zamanında yetiştirilebilmesi amacıyla bazı zamanlar işçilerine psikolojik baskı ve beraberinde eleştiri yapıyor olabilir. Bu gibi durumlarda stres yaşayan bireyin gözünden kaçabilmektedir ve stres döngüsü içinde kaybolup gidebilmektedir.

İnsanın strese girmesine neden olabilecek pek çok etkenin varlığı söz konusudur. Her insan farklı sebeplerden dolayı stres hissedebilmektedir. Bir kişi için büyük bir stres kaynağı olan durum bir başkası için aynı ölçüde stres yaratan bir etki ortaya koymayabilir.

Stresin Etkileri

Özellikle çağımızın en büyük sorunlarından biri olan ve hemen hemen hepimizin karşı karşıya kaldığı stresin insan üzerinde hem sağlık açısından hem de ruhsal açıdan pek çok ciddi etkilerinin varlığı söz konusudur. Stresin öne çıkan en önemli etkileri aşağıdaki gibi karşımıza çıkmakta ve günlük hayatımızla birlikte sağlığımızı da çok ciddi ölçüde etkilemektedir.

- Kişisel stres etkileri, kişinin kendisini huzursuz hissetmesi, saldırgan tutum içinde bulunması, depresyon, duyarsızlık, asabiyet, yorgunluk, utanç ve suçluluk, düşük öz saygı, karamsarlık, gerginlik, yalnızlık ve tehdit şeklinde kendisini göstermektedir.

- Davranışsal açıdan ortaya çıkan stres etkileri, kaza yapma eğilimi, duygusal patlamalar yaşama, ilaç alımı, aşırı yeme içme ya da tat kaybı oluşması, aşırı sigara tüketimi, aşırı alkol alımı, tahrik edici nitelikte davranışlar sergileme, heyecanlılık hali, az konuşma, hareketsiz kalamama, sinirsel kahkahalar atma, tireme olarak kendisini gösterir.

- Bilişsel olarak ortaya çıkan stres etkileri, konsantre olmada yetersizlik durumu, kararsızlık yaşama, sık unutkanlık yaşamak, psikolojik engeller, eleştirilere karşı aşırı düzeyde duyarlılık ortaya çıkması şeklinde kendisini göstermektedir.

- Psikolojik açıdan stresin ortaya koyduğu etkileri, Kan ve idrarda yüksek oranda katekolamin ve kortikostreid mevcudiyeti söz konusu olması, kan şekeri seviyesinde yükselme, gözbebeğinin genişlemesi, kan basıncının ve beraberinde kalp atışlarının artması, boğazda şişlikler, ağızda kuruluk, terleme, solunum zorluğu, sıcak ve soğuk nöbetler, kol ve bacaklarda halsizlik hissi ve karıncalanma durumunun ortaya çıkması yer alır.

- Organizasyonla İlgili olarak ortaya çıkan stres etkileri arasında, yüksek iş kazası oranı ve düşük iş teslim oranları, işinden memnuniyetsizlik, düşük endüstriyel ilişkiler ve verimsizlik durumu söz konusu olması, görev başında bulunmama, kötü iş ortamı ve nefret ortamı şeklinde kendisini göstermektedir.

- Tıbbi olarak kendisini gösteren stres etkileri arasında ise, hazımsızlık, astım, adet görememe hali, göğüs ve sırt ağrıları yaşanması, koroner kalp hastalıklarının ortaya çıkması, migren ve baş ağrıları, ishal, baş dönmesi ve halsizlik, sık idrara çıkma, kabuslar görme, uykusuzluk çekme, psikosomatik bozukluklar, nevroz, psikoz, diyabet hastalığı, ciltte ortaya çıkan lekeler, ülser, cinsel isteksizlik hissetme ve güçsüzlük hissi şeklinde çok olumsuz şekilde insan yaşamında stres etkileri söz konusu olabilmektedir.

Stresin Zararları

Stres olarak ifade edilen durum insana pek çok yönden zarar veren bir tablo yaratır. Ayrıca stres zararları insan yaşamına çok büyük boyutta zorluklar da katmaktadır. İnsan için en olumsuz durumlardan biri olan stres zararları iş yaşamında büyük ölçüde kendisini göstermektedir. Stres kişinin işindeki verimliliğine ciddi ölçüde zarar veren bir durumdur. Ayrıca aşırı stres durumu kişinin iş kazaları yaşama olasılığını ciddi ölçüde arttırıcı bir etki ortaya koymaktadır. Stres altındaki kişi işinin başında bulunamama sorunu yaşayabilmektedir. Stresin iş hayatına ciddi ölçüde etki etmesi kişinin işini kaybetmesine sebebiyet verebilecek kadar olumsuz etkiler yaratabilmektedir.

Aşırı düzeyde yaşanan stres zararları aile hayatını da olumsuz etkileyebilecek düzeye ulaşabilmektedir. Aile, sosyal ve kültürel bütünlüğü kapsayan bir sistem olarak karşımıza çıkan bir kavramdır. Aşırı stres yaşayan kişilerin aile ortamında ciddi sorunlar kendisini gösterebilmektedir. Kişilerin ruhsal çöküntü diğer bir ifade ile depresyona girmesi en önemli stres zararları arasında yerini almaktadır. Bir belirti olarak ortaya çıkan depresyon, pek çok bedensel ve ya ruhsal hastalıklara neden olabilen bir tablo yaratabilmektedir. Ayrıca insan yaşamına ve sağlığına son derece olumsuz etkiler yaratabilen stres zararları sayılmakla bitmeyecek kadar çok dur. Stres insana hem beden sağlığı hemde ruh sağlığı açısından pek çok ciddi zararlar verebilen bir etki yaratabilmektedir.

Stresle Nasıl Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan stres tedavisi olan bir durumdur aslında.

Stres tedavisi için çeşitli doğal yöntemlerden da yararlanarak stresle baş edilmesi mümkün olabilmektedir. Esansiyel özellikteki yağlar stresle mücadelede tercih edilebilecek en etkili doğal sağlık tedavileri arasında yerini almaktadır. Esansiyel nitelik barındıran yağlar stresle mücadele etmek için yararlanılabilecek en önemli doğal sağlık tedavi seçenekleri arasında yerini almaktadır. Esansiyel özellikli yağların büyük bir çoğunluğu sinir sistemini doğrudan etkiler ve beynin ile birlikte vücudun son derece rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlar.

Stres nedir, stresle nasıl başa çıkılır konusu ile ilgili olarak Esansiyel özellikteki yağların haricindeki yağlar da stres düzeyinin azaltılmasında önemli bir katkısı söz konusudur ve bunun için kullanılabilir. Stres tedavisi için aromaterapi yağları ile kişiye uygulanan masaj sonrasında birkaç damla esansiyel özellikteki yağ ilave edilerek hazırlanmış olan küvet suyu stres altındaki kişinin dertlerini ve tasalarını giderici nitelikte bir etki yaratır. Gül, papatya, lavanta, ıtır çiçeği ve portakal çiçeğinden çıkarılan “neroli” olarak adlandırılan esans son derece sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Yağlar insan vücudunda yer alan ve stres sebebiyle güçsüz bir hal almış durumda olan adrenalin sistemini de güçlendirici bir etki yaratır. Stres tedavisi için biberiye ve limon yağı ise adrenalin sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan yağlardandır. Fakat bu yağları doğrudan cildin üzerinde kullanmaktan sakınmalısınız. Bu yağları buharlaştırıcı bir etki yaratan cam bir tüp içine koyarak teneffüs etmeniz daha yararlı olacaktır.

Masaj uygulamaları da stres ile baş etmekte son derece olumlu bir etki yaratır. Stres nedir stresle başa çıkmanın en iyi yolları nelerdir konusu ile ilgili olarak bir arayış içinde olanlar için pek çok seçenek söz konusudur. Aşırı stres altındaysanız, mutlaka masaj uygulayın. Bebekler ve çocuklar masaj uygulamalarından çok hoşlanır. Ergenlik çağına girmiş olan birçok çocuk sakinleştirici bir müzik eşliğinde yapılan omuz masajlarından hoşlanır. Eğer stres altındaki çocuğunuz masajı reddediyorsa, onu ikna etmeye çaba gösterin. Çünkü masaj stresten arındırıcı nitelikte güçlü bir etkiye sahiptir.

Papatya, yulaf, pasiflora, lavanta, papatya ve mine çiçeği tonik olarak kullanıldığı taktirde sinir sistemini rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Stres tedavisi için bu bitkilerden büyük bir çoğunluğu sinirleri yatıştırıcı bir etki barındırdığı için yalnızca yatmadan önce kullanılmaları uygun olacaktır.

Yeterli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmek, stresle en etkili şekilde mücadele yöntemleri arasında yerini almaktadır. Yapılacak olan B vitamini takviyesi stres ile baş etmek için kullanılabilir. Eğer vitamin hapı kullanmayı tercih etmiyorsanız, çocuğunuzun beslenme alışkanlığına uygun B vitamini içeriği olan besin maddelerini dahil edebilirsiniz.

C vitamini stres için son derece olumlu etki eden ve de bağışıklık sistem üzerinde güçlendirici bir etki yaratan vitamin çeşididir. C vitamini çocuğunuzun kendisini çok daha sağlıklı ve zinde hissetmesini sağlayıcı bir etki yaratır. Stres nedir konusu anlaşıldıktan sonra stresle baş etmek daha mümkün bir hale gelebilmektedir.

Sosyal Sorumluluk Projesi

Hiç yorum yok

Ads Place

Diyet | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji