Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Hover Effects

TRUE
{fbt_classic_header}

Header Ad

Son yazılar:

latest

Ads Place

Dikkat Eksik ve Hiperaktivite Bozukluğu

Bir nörobiyolojik sağlık problemi olarak karşımıza çıkan dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEBH), yetişkinlerde de görülmekle birl...


Bir nörobiyolojik sağlık problemi olarak karşımıza çıkan dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEBH), yetişkinlerde de görülmekle birlikte daha çok çocukluk çağında nükseden bir psikolojik sağlık sorunudur. Bu sorun ile karşı karşıya olan kişilerde bir olay durum ya da olguya olan dikkat süresi fazlasıyla kısadır.

Büyüme çağında olan çocuklarda fazla enerji, bağırma, koşuşturma oldukça normaldir. Çocuklar bir oyundan farklı bir oyuna kolayca geçebilir. Büyüme evresi ebeveynler için zorlu geçse de bu eylemler büyüme kavramının doğal belirtileridir. Fakat devam eden süreçte çocuklarda davranışlarını kontrol etme, odaklanma ve dikkat toplama sorunları devam ediyorsa bu ileride sosyal çevresi ve aile içi iletişim adına büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Her çocuk DEHB’yi birlikte yaşamaz. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu 3 farklı şekilde değerlendirilir.

Dikkat Eksikliği: Kişinin kendini yeteri kadar adapte edememesi, odak noktasının kolay dağılmasını ifade eder. Hem yetişkinler hem de çocuklar için gelecek adına çözümlenmesi gereken bir sorundur.

Hiperaktivite – Dürtüsellik: Kişilerin oldukça hareketli ve konuşkan olma halidir. Ancak her fazla hareketli birey hiperaktivite yaşıyor diyemeyiz. Burada tanı aşamasında sosyal çevre, yaş ve kültür gibi hususlar değerlendirilmektedir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu – DEHB: Her iki sorunun bir arada yaşanmasıdır.

Dikkat eksikliği ilkokul çağındaki çocuklarda yoğunlukla karşılaşılır. Ebeveynler çocukların derslerinde ve tüm eğitim hayatında başarısızlık getireceği korkusunu duyarlar. Yetişkin tip dikkat eksikliği de tıpkı çocuklarda olduğu gibi önem verilmesi gereken bir sorundur. Yetişkinler yaşam planlamalarında, iş hayatlarında ve özel hayatlarında bu problem nedeniyle doğru adımlar atamazlar.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi için belirti bir test ya da işlem yoktur. Uzman bir psikiyatrist desteği ve ilaç tedavisi ile problem aşılabilir. Çocuğunuz ya da kendiniz için DEHB belirtileri hissediyorsanız bir psikiyatrist merkezi ile görüşerek destek alabilirsiniz.

DEHB Detaylı bilgi için : http://www.adeldanismanlik.com/

*Kafe Medya ile tanıtım!


Sosyal Sorumluluk Projesi

Hiç yorum yok

Ads Place

Diyet | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji