Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Hover Effects

TRUE
{fbt_classic_header}

Header Ad

Son yazılar:

latest

Ads Place

Ofis Mobilyaları İle Çalışanlarınızın Sağlığını Korumanız Mümkün!

Günümüzde pek çok insan ofiste ve masa başı işlerde çalışmaktadır. Dışarıdan bakıldığı zaman masa başı iş çok rahat gözükse ve iş kazası teh...

Günümüzde pek çok insan ofiste ve masa başı işlerde çalışmaktadır. Dışarıdan bakıldığı zaman masa başı iş çok rahat gözükse ve iş kazası tehlikesi olmadığı düşünülse de aslında durum sanıldığı gibi değildir. Masa başında çalışanların en büyük problemi bel ve boyun bölgelerinde yaşanan sağlık sorunlarıdır. Yanlış masa seçimi, bilgisayarın yanlış konumlandırılması, yanlış sandalye tercihi gibi durumlar kişilerin ofis hastalıklarına yakalanmasına neden olmaktadır. Özellikle kambur bir şekilde oturmak hemen hemen herkesin yaptığı hatalardan bir tanesidir. Ancak günümüzde tercih edeceğiniz kaliteli ve ergonomik ofis mobilyaları ile çalışanlarınızın sağlığını korumanız mümkün. Tercih ettiğiniz doğru ofis mobilyaları ile çalışanlarınızın sağlığını korurken aynı zaman verimliliklerini de artırabilirsiniz. Kişilerin vücudunun herhangi bir yerinde ağrı hissetmemesi ve doğru pozisyonda oturarak işine odaklanması kişinin verimini artıracaktır. Bu da işletmenizin veriminin artması anlamına gelmektedir.


Ofis Çalışanlarının Sağlığını Koruması İçin Yapması Gerekenler

En Önemli Unsur: Ofis Mobilyaları

Ofis çalışanlarının sağlığını koruyabilmesi için en önemli etken ofis mobilyalarıdır. İşletme sahibinin tercih ettiği ofis mobilyalarının kaliteli ve sağlığa uygun olması çalışanların bel, kol, boyun ve sırt ağrısı çekmesini engellemektedir. Peki, sağlığa uygun ofis mobilyası nasıl olmalıdır?

• Kullanacağınız sandalyenin mutlaka ayarlanabilir olması gerekir. Herkesin boyu ve kilosu aynı değildir. Bu nedenle ayarlanamayan, standart boyutlarda bir sandalye herkese hitap edemez. Ancak ayarlanabilir ve fonksiyonel sandalyeler herkese uygundur.

• Sandalyelerde bulunan bel boşluğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Sandalyenin kendiliğinden eğri bir yapısı olması ve bel boşluğunu kavraması gerekmektedir. Sandalyede böyle bir boşluk yoksa mutlaka destek yastığı kullanılmalıdır.

• Masanın ne çok yüksek ne de çok alçak olmaması gerekmektedir. Standart boyutlarda bir masa muhtemelen çalışanların ihtiyacını karşılayacaktır.

• Kullanılan masanın altında bir boşluk olması kişinin rahatlığı için oldukça önemlidir.

• Tercih edilen çalışma masasında dirsekleri koyabilecek kadar boşluk olması ve geniş olması çalışanlarında daha verimli çalışmasını sağlamaktadır.

Hareket Edin

Ofis mobilyaları ne kadar kaliteli ve sağlığınız için uygun yapıda olsa da hareketsiz kalmanız sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Gün içerisinde devamlı oturarak iş yapıyorsanız her saat başı kalkıp birkaç dakika yürümeniz vücudunuza çok iyi gelecektir.

Ofis Egzersizleri Yapın

Masa başında, çalıştığınız ortamda egzersiz yapmanız mümkün. Ofis çalışanlarının sağlığını koruması, kemik ve kaslarını çalıştırması için geliştirilen ofis egzersizleri bulunmaktadır. Bu egzersizleri oturduğunuz yerden yaparak hem kendini daha dinç hissedeceksiniz hem de kas ve kemiklerinizi çalıştırarak oluşacak hastalıkların önüne geçeceksiniz.

Kalori Miktarını Azaltın

Masa başı çalışanların en çok yakındığı durum hızlı kilo alımıdır. Devamlı masa başında ve hareketsiz kalmak kilo almanın en büyük sebebidir. Ancak ofis çalışanları genellikle çekmecelerinde abur cubur ve sağlıksız gıdalar bulundurur. Hareketsiz olan yaşantınıza bu sağlıksız gıdaları ekleyerek hem kilo alır hem de enerjinizi düşürürsünüz.

Özetle, ofis çalışanlarının sağlının korunması için hem ofis mobilyalarının insan sağlığına uygun olması hem de çalışanların sağlıkları doğru şeyler yapmaları gerekmektedir.

Sosyal Sorumluluk Projesi

Hiç yorum yok

Ads Place

Diyet | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji