Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Hover Effects

TRUE
{fbt_classic_header}

Header Ad

Son yazılar:

latest

Ads Place

Aromaterapi Nedir, Nasıl Yapılır?

Op. Dr. Havva Pars Ağargün, Aromaterapi hakkında bilgiler verdi; Aromaterapi; bitki kök, yaprak ya da çiçeklerinin damıtılması sonucunda ...

Op. Dr. Havva Pars Ağargün, Aromaterapi hakkında bilgiler verdi;

Aromaterapi; bitki kök, yaprak ya da çiçeklerinin damıtılması sonucunda ortaya çıkan yağların vücudu hastalıklardan koruması veya mevcut hastalıkların tedavisi adına yapılan bir tedavi şeklidir. Aromaterapi çok eskiye dayanan bir tedavi şeklidir. Bu tedavi şekli hem fiziksel hem de psikolojik tedavide kullanılır. Ayrıca tıbbi yöntemler yanında kozmetik amaçlı da tercih edilebilecek bir uygulamadır.

Aromaterapi Çin, Antik Mısır, Hindistan, Yunan ve Roma’ya kadar gider. Ayrıca İbn-i Sina tarafından yazılan kitapta damıtma cihazının şeması da çizilmiştir. Eski zamanlarda alternatif tedaviler daha sık kullanılıyordu. Ancak teknolojik gelişmelerle birlikte daha ucuz olan sentetik ilaçlar yaygınlaştı. Bitkilerden elde edilen aromaterapi yağları mikroorganizmaların da yapısında bulunuyor. Bu yüzden mikropların bu yağlara karşı direnç kazanması mümkün olmuyor.

Alternatif tıp tedavilerinin yaygınlaştığı günümüzde Aromaterapinin de tercih edilme sıklığında büyük bir artış görülüyor.

Bkz: Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi Nasıl Yapılır?

Bütüncül bir tedavi yöntemi olarak bakılması gereken Aromaterapi, dünyada birçok ülkede modern tıp uygulamaları içinde kendine yer bulmaya başlamıştır. Ülkemizde de birçok uzman tarafından uygulanmaktadır. Aroma terapi uygulaması birden fazla yöntemle yapılabilir;

• Solunum, stres ve uykusuzluk sorunlarınız varsa banyo sırasında suyla birlikte aromaterapi yağlarını tercih edebilirsiniz. Küveti doldurduktan sonra suya damlattığınız yağlarla kaslarınızı ve vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

• Akciğer ve sinüslerinizdeki sorunlarınızdan arınmak istiyorsanız oda spreyi, mum, aroma lambası veya buhurdanlık gibi yöntemlerle aromaterapi yağlarını solunum oyluyla alabilirsiniz.

• Özel masaj salonlarında ya da evde aromaterapi mesajı da tercih edebilirsiniz. Masaj sayesinde psikolojik halinizi iyileştirebilir ve kan dolaşımınızın düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

• Bağ ağrısı, kas ağrısı ya da adet ağrısı gibi sorunlarınız varsa bir beze aromaterapi yağlarını sürerek sıcak ya da soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

• Kullandığınız bazı krem ya da jellerin içine yağları karıştırabilirsiniz.

Çocuklarda Aromaterapi Tedavisi

Aromaterapi tedavisi her yaş grubunda uygulanabilir. Yani çocukların geçirdiği rahatsızlıklarda da aromaterapi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Aromaterapide tercih edilen yağlar hücre zarı ve insan vücudundaki hücrelerin yapıtaşlarıyla birbirine benziyor.

Çocuklarda aromaterapi tedavisinde en önemli sorunlardan biri toksit doz kullanımıdır. Ancak aromaterapi yağlarını satın almak istediğinizde bu dozda bulabilmeniz imkansızdır. Bu yüzden çocuklarda da hiçbir sorun yaşamadan bu tedaviyi tercih edebilirsiniz.

Çocukların soğuk algınlığı, pişik, egzama, atopik dermatit, ürtiker, isilik, astım, bit, sivilce, dikkat eksikliği, mantar enfeksiyonu, kabızlık, saçkıran, kolik, eklem ağrıları gibi birçok alanda aromaterapi tedavisi görmesi mümkündür. Bunun yanında bağışıklık güçlendirme, kaygı ve dikkat eksikliği gidermede de etkili bir tedavi şeklidir.

Aromaterapi Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aromaterapi tedavisi uzman doktor ve eczacılardan tarafından düzenlenen yağlarla yapılmalıdır. Güvenmediğiniz kişilerden hiçbir şekilde aromaterapi yağı adı altında bir ürün almayın. Aromaterapi tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler;

• Çocuklarda tercih edilecek yağlar tamamen organik olmanın yanında akciğerlerden atılan öksürüğe yol açacak kafur, tujon ya da keton da barındırmamalıdır. Aksi halde çocuklar için belli yan etkiler görülebilir.

• Aromaterapi yağları çok sayıda bitkiden elde edilebilir. Tedavinin uygulanacağı vücut bölgesine göre yağ seçimi yapılmalıdır. Bazı yağlar vücudun her bölgesine uyumludur. Ancak bazı yağlar saç ve özellikle de yüz bölgesi için uygun olmaz.

• Aromaterapi yaptırmak isteyenler hamilelik döneminde çok dikkatli olmalıdır. Hamilelik döneminizin ilk 4 ayında aromaterapi masajı ve banyolarını yapmamanız önerilir.

Aromaterapi Yağlarının Yan Etkisi Var mı?

Aromaterapi yağları bazı yan etkiler barındırabilir. Bazı ciltler için kızarıklık, tahriş, kaşıntı gibi bazı yan etkilere yol açabiliyor. Yağlarda bulunan özlere karşı alerjik reaksiyon gösteren kişilerin yan etki yaşamaması için doğru özlere sahip yağları seçmelidir.

Aromaterapi seanslarınızı azaltmanız da yan etkileri ortadan kaldırabilir. Seans seyreltmeye rağmen yan etkiler ortadan kalkmadıysa doktorunuzun kontrolünde yağları değiştirmeniz gerekiyor. Doğru yağlarla doğal bir yöntem olan aromaterapi hiçbir yan etki barındırmayan bir tedavi şeklidir.

Aromaterapi Faydaları Nelerdir?

Aromaterapi tedavisi genel olarak vücudu rahatlatır, dinlenmenizi sağlar ve gevşetici özelliğe sahiptir. Aromaterapi tedavisinin faydaları kullandığınız yağın türüne göre değişebilir. Yağlar genel olarak vücut için benzer etkilere sahiptir. Aromaterapi yağı faydaları şöyle listelenebilir;

• Ruhsal olarak sıkıntılarınızı ortadan kaldırır, gün içinde kendinizi daha huzurlu ve ferah hissetmenizi sağlar.

• Gerginlik ve stres yaşayan kişiler için sakinleştirici özelliğiyle stresi ver gerginliği ortadan kaldıracaktır.

• Cildinizi besler. Cilt bakımındaki etkisiyle cildin nem dengesini korur, cildinizi yumuşatıcı bir işleve sahiptir.

• Cildinizin canlı, parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.

• Strese bağlı olarak ortaya çıkan kas ağrılarını ortadan kaldırır. Romatizma hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan kas ve eklem ağrılarını giderir.

• Kas ve eklem ağrıların giderilmesi yanında daha pozitif ve dinlenmiş hissetmenizi sağlar.

• Kan dolaşımının düzenlenmesinde etkilidir. Organlar arasında bulunan kan akışının hızlanmasını sağlar.

• Vücuttaki organlara oksijen iletiminin hızlanmasına yardımcı olur. Beyne oksijen iletimini de hızlandırmada etkilidir.

Aromaterapi yağları; biberiye, ardıç, defne, ekinezya, gül, fesleğen, çördük otu, Hint defnesi, ıtır, keklik, lavanta, melisa, papatya, vanilya, zencefil, tarçın, yasemin ve rezene gibi bitkilerden elde ediliyor.

Aromaterapi tedavisinde doğru yağları seçerek ruhsal ve bedensel olarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Bu tedavi son yıllarda modern tıpta kendine daha geniş yer bulmaktadır. Ülkemizde de çok sayıda uzman tarafından başarıyla uygulanan bir tedavi şeklidir. Doğru uygulamalarla çok güvenli ve yararlı bir tedavi şeklidir.

Kaynak: https://havvaagargun.com/

Sosyal Sorumluluk Projesi

Hiç yorum yok

Ads Place

Diyet | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji