Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE

Hover Effects

TRUE
HIDE_BLOG
{fbt_classic_header}

Header Ad

Son yazılar:

latest

Ads Place

Kilo vermenin 3 püf noktası

Spor yapıyorum, spor performansımı beslenmeyle nasıl daha olumlu hale getirebilirim? Spor yaparken günlük beslenmeyle alınan kalori miktarı,...

Spor yapıyorum, spor performansımı beslenmeyle nasıl daha olumlu hale getirebilirim?

Spor yaparken günlük beslenmeyle alınan kalori miktarı, diyetin karbonhidrat ve protein içeriğini, vücudun etkin bir şekilde kullanmasına olanak sağlar. Böylece spor performansının artmasında en etkin ve emin yol sağlanır. 

Doğal besinler, sadece yaşamsal besin maddelerinin alınmasında değil, aynı zamanda sağlıklı yaşamın devam ettirilmesinde de oldukça önemlidir. Sporda performansı etkileyen, tek besin yoktur. Ancak az yağlı süt ve yoğurt, portakal gibi sitrik asidi yüksek meyveler; ıspanak, semizotu, karnabahar ve lahana gibi sebzeler; özellikle kabuğuyla pişirilen patates, kepekli tahıl ürünleri, kahvaltılık tahıl gevrekleri ve az yağla pişirilmiş makarnayla pilavlar, spor yapan kişinin performansını artırır. 

Spor yapılan günlerde, bu besinleri ana ve ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Ayrıca kan şekerinin düşmesi, performansı olumsuz yönde etkileyeceğinden, spor süresince bir enerji içeceği içilebilir. Bu sayede, hem oluşan sıvı kaybı önlenir; hem de terlemeyle kaybolan bazı minerallerin tekrar vücuda alınmasıyla, yorgunluk engellenir.

Kilo verirken en çok zorlandığım konu, akşam yemeğinden sonraki atıştırmalarım. Bunları sağlıklı besinlerden hangileriyle değiştirebilirim? Hem doyurucu olan, hem de kilo aldırmayan ne yiyebilirim?

Zayıflama sırasında birçok kadının korkulu rüyası, atıştırmaların nasıl dengeleceğini bilmemektir. Gün boyunca diyete uyan kişi, akşam yemekten sonra kaçamağa başlar. Bu alışkanlığı sağlıklı beslenme yöntemlerine doğru çekmek, kalori alımını artırmadan kilo vermeye devam sağlayabilir. 

Gün boyunca yapılan diyeti bozmamak için, çoğu kadın akşamları grissini, galeta ve etimek gibi kalrisi olmadığını düşündüğü besinleri tercih etmektedir. Bu çok yanlış bir davranıştır. Çünkü yüksek ısıda gevrek haline getirilmiş olan bu besinlerin içerdikleri nem oranı azaldığından, kuru ağırlıklarındaki kalori miktarları artmakta ve enerji yoğunluğu yüksek besinler haline gelmektedir. En doğru ve doyurucu atıştırmalıklara beyaz leblebi, soyalı lebleli, havuç dilimleri, taze sıkılmış domates suyu ve az yağlı sütle hazırlanmış latte’yi örnek verebiliriz.

Kilo vermek için diyet mi daha etkindir, yoksa yapılan fiziksel aktivite mi?

Tek başına diyet, kilo vermede en etkin yoldur. Ancak tek başına yapılan fiziksel aktive de, az da olsa kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Örneğin normal beslenen ve kilo vermek için herhangi bir özel beslenme uygulamayan bir kadın, günde ortalama yediği yiyeceklerden gelen kaloriyi 500 kalori kadar azaltırsa, haftada ortalama 500 ile 900 gram kadar kilo verir. 

Buna karşılık, beslenmesinde hiçbir şey değiştirmeyen bir başka kadın, günde ortalama 70 dakika kadar yürüyüş yaparsa, tek başına fiziksel aktiviteyle sadece 150 grama kadar kilo verebilmektedir. Diyet ve fiziksel aktivite bir arada yapılırsa, bunlar birbirleriyle olumlu yönde etkinleşir ve en etkin kilo verme, böyle sağlanır. 

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Sosyal Sorumluluk Projesi

Hiç yorum yok

Yorumlarınızı bekliyoruz

Ads Place

Haber | Sağlık | Diyet | Kadınca | Zayıflama | Spor | Otomobil | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Psikoloji |