Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Hover Effects

TRUE
{fbt_classic_header}

Header Ad

Son yazılar:

latest

Ads Place

Yanık bası giysisi tedavisi

Yanık bası giysileri ; Yanık, travma, ve ameliyat sonrası gibi cilt hasarı sonrası ortaya çıkan hipertrofik skar ve keloidlerin profilaktik ...

Yanık bası giysisi tedavisi
Yanık bası giysileri ;

Yanık, travma, ve ameliyat sonrası gibi cilt hasarı sonrası ortaya çıkan hipertrofik skar ve keloidlerin profilaktik tedavisinde kullanılan yardımcı tıbbi malzemelerdir.

Yanık bası giysileri kişiye özel olarak hazırlanır. Her hastanın yanık veya yara izi alanları farklıdır. Yanık nedeni ile ve ya doku bütünlüğünün bozulmasına neden olan olaylar her hastada farklı gelişmiş olabilir.

Yara izi oluşumunda hastanın DNA yapısı önemli olduğu kadar, yara izine maruz kaldığı olay da önemlidir. Örneğin yanığa maruz kalan hastanın;

• Kaçıncı derece yanık olduğu
• Ne kadar süre yanığa maruz kaldığı
• Yanık sonrası müdahale şekli
• Hastanın sağlık kuruluşuna ulaşma süresi
• Yanık oluşum nedeni; (Kimyasal yanık, alev yanığı, buhar yanığı, asit yanığı, elektrik akımı nedeni ile oluşan yanıklar vb.) 

Yanık bası giysisi kesinlikle doktor ya da terapist tarafından tavsiye edildiğinde kullanılmalıdır. Yanık bası giysileri yetkili kuruluşlardan alınmalıdır.

Yanık bası giysi fiyatları hastaya göre değişim gösterir. Her hasta için farklı giysi hazırlanacağından yanık bası giysisi fiyatları hastanın yanık alanına göre hesaplanır. 

Yanık bası giysisi fiyatları, hastanın yanıkalanlarına göre değişim gösterdiği gibi SGK geri ödeme durumuna göre de değişir.

SGK geri ödemesinde yararlanacak hastaların, olay anından itibaren SGK ya başvuru süresi altı ayı geçmemeli. SGK güvencesi ve hakedişi olmalı. İlgili sağlık kuruluşlarından rapor, reçete, epikriz raporu,  adli ve iş kazası vakaları için durum bildirir raporları gereklidir.

Bu şartları tamamlayan hastaların bası giysisi fiyatları kişiye değişkenlik gösterir.

Kişiye özel yanık bası giysilerinde uygulanan basıncın etkili olabilmesi için hassas ölçü bantları kullanılmalıdır. 

Hassas alınan ölçüler sonunda bilgisayar destekli kalıplandırma ile hastaya özel giysi hazırlanmalıdır.

Yanık bası giysileri için hassas ölçü alınıp, doğru basınçlandırma yapılması, skar ve keloid tedavisinin doğruluğu için çok önemlidir.

Yanık bası giysisi tedavilerinde uygulanacak basınç aralığı ClassII (23-32 mmHg) basınç değerinde olmalıdır.
 
Kişiye özel yanık bası giysilerinde uygulanan basıncın etkili olabilmesi için hassas ölçü bantları kullanılmalıdır. 

Hassas alınan ölçüler sonunda bilgisayar destekli kalıplandırma ile hastaya özel giysi hazırlanmalıdır.
Yanık bası giysileri için hassas ölçü alınıp, doğru basınçlandırma yapılması, skar ve keloid tedavisinin doğruluğu için çok önemlidir.

Yanık bası giysisi tedavilerinde uygulanacak basınç aralığı ClassII (23-32 mmHg) basınç değerinde olmalıdır.

Yanık bası giysisi tedavileri silikon tabakalar ile desteklenir

Skar ve keloid’ten oluşan yara izi tedavileri silikon tabakalar ile desteklendiğinde sinerjik bir etki alınır ve yara izi tedavisinden daha etkili bir sonuçlar alınır.

Yara izi tedavilerinde orijinal, sertifikalı ve klinik etkinliği kanıtlanmış silikonlar kullanılması önemlidir.

Silikon tabakalar da uzun süre hasta üzerinde kalacağından etkinliğine ve uzun süre kullanılabilir olduğundan emin olunmalıdır.
 
Yanık bası giysileri için kullanılan kumaşlar, skar ve keloid tedavisine uygun özel üretilmiş olmalıdır.

Yumuşak, sağlam, nefes alan kumaşlar olmalı, dört yöne esneyen özellikte olmalıdır.

Kumaşlar hastanın hareket alanını kısıtlamamalı, uzun süre giyilmeye dayanıklı olmalıdır.
 
Yanık bası giysisi modelleri hastanın ihtiyacına göre belirlenmelidir.

Yanık bası giysi modelleri çok çeşitlidir;

Örneğin yanık bası giysisi eldiven ihtiyacı olan bir hasta için, 

Parmak ucu açık eldiven, parmak ucu kapalı eldiven, bileğe kadar kapalı eldiven, dirseğe kadar parmak ucu açık eldiven gibi modeller bulunabilir.

Bu nedenle yanık bası giysisine ihtiyaç duyan hasta, yetkili tıbbi cihaz satış merkezinde kontrol edilip değerlendirilmelidir.

Yanık bası giysisi modelleri için hastanın ihtiyacı olan doğru seçim yapılmazsa, hasta tedavi sonucundan etkilenebilir.

Yanık bası giysileri kullanım sırasında üretici firma desteği önemlidir.

Yanık bası giysileri mümkün olduğunca tek seferde ölçülendirilmeli, basınçlandırılmalı ve giydirilmelidir.

Ancak kullanım süresince ortaya çıkacak tadilat ve benzeri düzenleme ihtiyaçlarında üretici firma desteği olması önemlidir.

Bu nedenle yanık bası giysileri alınırken ciddi ve ürünün arkasında durabilecek firmalar ve yetkili yerlerden alınması önem taşımaktadır.
 
Yanık bası giysileri tedavi süreleri ne kadar olmalıdır?

Yanık bası giysileri tedavileri uzun süreli tedavilerdir. Yanık bası giysileri gün içerisinde 22-23 saat kesintisiz giyilebilir olmalıdır. Hastanın bu süreler için tedaviye uyumu önemlidir.

Hastaların yanık bası giysisi tedavi sürelerine hekimleri karar verir. Ancak genellikle altı ayda bir değerlendirme süreçleri vardır. Altı ay sonunda tedaviye devam kararı alınabildiği gibi yanık bası giysisi tedavisi sonlandırılabilir de. 

Küçük çocuklar için, altı aydan daha erken süreçte yanık bası giysisi yenilenmesi gerekebilir.

İlk kullanıma başlamadan önce kademeli olarak giyim süresi arttırılmalı, hastanın yanık bası giysisini tolere etmesi sağlanmalıdır.

Hasta yanık bası giysisini 23 saat kullanmaya başladıktan sonra herhangi bir olumsuz etki ile karşılaşmadığı sürece, yanık bası giysisini üzerinden çıkarmamalıdır.

Herhangi bir olumsuz etki ya da alerjik bir durum ile karşılaşıldığında giysi kullanımına ara verilmeli, olumsuz durum giderildiğinde kademeli süre ile yanık bası giysisi kullanımına yeniden başlanmalıdır.

Sosyal Sorumluluk Projesi

Hiç yorum yok

Yorumlarınızı bekliyoruz

Ads Place

Mutluluk Çubuğu | En İyi Dershane | Diyet | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji