Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Hover Effects

TRUE
{fbt_classic_header}

Header Ad

Son yazılar:

latest

Ads Place

Tampon korkunuz ameliyatınızı geciktirmesin

Her iki kişiden biri burun kemiği eğriliği, burun eti büyüklüğü ya da sinüzit gibi sorunlar nedeniyle burnundan rahat nefes alamıyor. Tedavi...

Her iki kişiden biri burun kemiği eğriliği, burun eti büyüklüğü ya da sinüzit gibi sorunlar nedeniyle burnundan rahat nefes alamıyor. Tedavi için gereken ameliyattan ise tampon korkusu nedeniyle kaçılıyor. 

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi KBB Hastalıkları, Baş ve Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, son yıllarda estetik ihtiyaçlarda olduğu gibi fizyolojik sorunlarda da burun ameliyatlarının tamponsuz yapılabildiğini söylüyor…

Nefes almayı engelleyen buruna bağlı fizyolojik sorunlar yaşam kalitesini düşürmesinin yanı sıra, uyku apnesinden kalp büyümesine kadar farklı problemlere neden olabiliyor. Bu hastaların zaman kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekiyor. Ancak, burun ameliyatları sonrasında, hem dokuların kaynamasını kolaylaştırmak, hem de kanamanın önüne geçmek amacıyla bugüne kadar kullanılan tamponlar korku yaratabiliyor. Hatta sırf bu nedenle ameliyat olmaktan kaçan hastalar oluyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi KBB Hastalıkları, Baş ve Boyun Cerrahisi ABD Başkanı Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, bu noktada yaşanan en önemli ilerlemenin ise ameliyattan sonra tampon kullanılmaması olduğunu belirtiyor.

Ameliyatların tekniği değişti

Son yıllarda burun ameliyatlarında kullanılan tamponun yerini, sütür tekniğinin alması hastalara konfor sağlıyor. Her yaştan kişiye rahatlıkla günübirlik cerrahi ile uygulanabilen yöntem, özellikle ileri yaş grubundakiler için önem taşıyor.

Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, tampon kullanmamanın hastaya kazanımlarını şöyle anlatıyor.

Hastalar,

İşlemden yaklaşık 5-6 saat sonra yürüyerek evine dönebiliyor.
Ameliyattan çıktığı andan itibaren kolaylıkla burnundan nefes alabiliyor.
Burnundan nefes alabildiğinden boğazında tahriş görülmüyor.
Kulaklarında ya da yutkunmasında bir problem olmuyor.
Kolaylıkla yemek yiyebiliyor.
Yüzünde morarma şişme, gözlerinde tahriş ve ağrı yaşanmıyor.
Gece çok daha rahat uyuyabiliyor.
Ertesi gün günlük hayatına başlayabiliyor.

Hastalar “Ben gerçekten ameliyat oldum mu?” diye soruyor.

Tamponsuz uygulamaya geçildikten sonra hastaların ameliyat kararını daha kolay alabildiklerini paylaşan Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, “Önceleri olası sıkıntılardan dolayı hastaların ameliyat ihtiyacına rağmen ikna olması zor olabiliyordu. Üstelik daha önceki deneyimleri dinlemiş ya da okumuş olmaları da durumu daha güçleştiriyordu. Bu nedenle, tamponsuz burun ameliyatı yapmaya başladığımız ilk zamanlarda ameliyat sonrasında, hasta yakınları dahi işlemin yapıldığına inanamıyorlardı. İlerleyen zaman içinde rahatlıktan haberdar olan hastalarımız ameliyat olmayı kendileri istemeye başladı.”

Bu ameliyat için hekim deneyiminin de çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, “İşlemin, lazer, radyofrekans ya da cerrahiyle yapılması çok şey değiştirmiyor. Önemli olan tekniğin doğru uygulanabilmesidir” diyor.

*Kafe Medya ile tanıtım!


Sosyal Sorumluluk Projesi

Hiç yorum yok

Ads Place

Diyet | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji