Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Hover Effects

TRUE
{fbt_classic_header}

Header Ad

Son yazılar:

latest

Ads Place

Dikkat! Kolon Kanseri sessiz ve sinsice ilerliyor…

Halk arasında kalın bağırsak kanseri olarak bilinen “Kolon Kanseri” Dünyada en yaygın 3 kanser türünden biridir.  Kalın bağırsak sindirim...

Halk arasında kalın bağırsak kanseri olarak bilinen “Kolon Kanseri” Dünyada en yaygın 3 kanser türünden biridir. 

Kalın bağırsak sindirim sisteminin son bölümünü oluşturur. İnce bağırsaktan gelen içeriğin sıvı bölümünü emilmesi ve dışkının oluşturularak atılması görevleri vardır. Kalın bağırsağın makatla sonlanan, son 15 cm.lik kısmına ise rektum ismi verilir. Dünya üzerinde her yıl yaklaşık bir milyon kişiye kolon kanseri tanısı konduğunu dile getiren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. İlker Sücüllü en çok yaşam kaybına sebep olan kanser türlerinden biri olmasına rağmen kolon kanserinin erken teşhis edilmesi durumunda tamamen ortadan kaldırılabileceğini dile getiriyor.

Kolon Kanseri nedir?
Hastalık, genellikle kalın bağırsağın içerisindeki, polip adı verilen, ciltteki siğillere benzeyen küçük çıkıntılardan başlar. Bir polibin kansere dönüşmesi yıllar içerisinde olur. Bu durum kanserin daha polip aşamasında iken saptanarak çıkartılmasıyla hastanın ameliyat olmaksızın tedavi edilebilmesine olanak tanır. Bu aşamada tespit edilemeyen kanser öncelikle bağırsağın içerisine doğru büyüme gösterir. Sonrasında yerleştiği alana yakın lenf bezlerine oradan da kana karışarak tüm vücuda yayılım gösterir. Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. İlker Sücüllü Ailede ve akrabalarında kalın bağırsak kanseri veya tehlikeli olarak nitelenecek polip bulunanların 1. Derece de risk altında olduğunu belirtiyor.

Bu belirtiler varsa dikkat!
Sağlık Bakanlığı tarafından Kolon Kanseri tarama programlarına 50 yaş ve üstü bireyler dahil edilsede Kolon Kanseri son zamanlarda 40’lı yaşlarda da görülebilmektedir.

Prof.Dr. İlker Sücüllü “ Kalın bağırsak içi boş bir organ olduğu için genellikle bir belirti vermemektedir. Başlangıç aşamasında rutin bir kontrolde bir saptanma olmadıysa hastalık sessizce ilerliyor. Bir miktar ilerledikten sonra büyük abdestte kanamaya sebep oluyor. Kanamanın yanı sıra; Büyük abdestte şekil değişikliği ve karın ağrısı, tuvalete çıkmakta yaşanan zorluk, kabızlık, ani kilo kaybı, bağırsak alışkanlıklarında yaşanan değişiklikler, İshal gibi şikayetleri olan bireylerin alanında uzman bir hekime görünmelerinin erken tanı için çok önemli olduğunu dile getiriyor.”

Erken teşhisle “ Kolon Kanseri” tamamen yok edilebiliyor…
Kanserden korumak ya da hastalığı erken evrede saptamanın en etkili yolu kolonoskopik incelemelerdir. “Kolonoskopi” yani ucunda ışık, kamera sistemi, ve işlem kanalı olan, parmak kalınlığında, eğilebilen cihazlar kalın bağırsak kanserinin teşhis ve tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Bu cihazlar ile birlikte kalın bağırsağın içerisi çok net bir şekilde değerlendirilebilir. Kolonoskopi kullanılarak yapılan bu değerlendirmede sadece var olan tümörün tespiti değil aynı zamanda kolon içerisindeki poliplerin de tespiti hatta aynı seansta çıkartılması işlemi de yapılabilir.

İkibinli yılların başından itibaren, kalın bağırsak kanserinin gerek teşhisi gerekse de cerrahisi konusunda teknolojinin ilerlemesine paralel büyük gelişmeler yaşanmıştır. Daha önceden tüm karın açılarak yapılan ameliyatlar artık karın üzerinden yaklaşık 1cm.lik küçük kesilerden laparoskopik yöntem ile gerçekleştirilebilmektedir.

Bu şekilde ameliyat olan hastalarımızın ameliyat sonrası iyileşme süreçleri daha hızlı olmakta, daha az ağrı çekmekte, daha kısa süre içerisinde taburcu olarak günlük aktivitelerine daha erken dönebilmektedirler.

Hastalıktan korunmak için nelere dikkat etmeliyiz?

 50 yaş ve üzeri hastaların mutlaka tarama testlerini yaptırmaları gerekmektedir. Çünkü ailede 1. derecede yakınınızda kolon kanseri olması kanser riskini 2-4 kat artırıyor.
 Beslenmenize dikkat etmeliyiz. Özellikle aşırı yağlı yiyecekler, fast food tüketimi ve kırmızı et ağırlıklı beslenme kalın bağırsak kanserine davetiye çıkarabilmektedir.
 Aşırı kilo başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere beraberinde bir çok hastalığın da tetikleyici olmaktadır.
 Düzenli olarak spor yapmalıyız. Düzenli olarak yapılan egzersizler Kolon Kanserinden korunmada büyük fayda sağlamaktadır.
 Eğer kullanılıyorsa Sigara ve Alkolü bir an önce bırakmak gerekiyor. Çünkü sigara ve alkol birlikte kullanıldığında kolon kanseri riski daha da artıyor. İçerdiği nikotin ve diğer toksik artıklar ile sigara kolon tümörünün büyümesine ve kanlanmasının artarak hücre çoğalmasına yol açıyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han E.A.H Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. İlker Sücüllü

Sosyal Sorumluluk Projesi

Hiç yorum yok

Ads Place

Diyet | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji