Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Hover Effects

TRUE
{fbt_classic_header}

Header Ad

Son yazılar:

latest

Ads Place

Fissür Nedir, Neden Ortaya Çıkar?

Fissür yani diğer ismiyle çatlaklar. Çatlaklar adından da anlaşılacağı üzere vücudunuz üzerinde ortaya çıkan çatlaklardır. Bu çatlaklar veya...

Fissür Nedir, Neden Ortaya Çıkar?

Fissür yani diğer ismiyle çatlaklar. Çatlaklar adından da anlaşılacağı üzere vücudunuz üzerinde ortaya çıkan çatlaklardır. Bu çatlaklar veya yırtıklar yaşadığınız yoğun kabızlık ve yoğun ishal sonucunda oluşabilir. Aynı zamanda fissür oluşumuna sebebiyet verebilecek hastalıklar da söz konusudur. Bu hastalıklar: crohn hastalığı ve lösemi hastalığıdır. Bunlar dışında hamilelik gibi çeşitli faktörler yine fissür oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.


Makat çatlağı (anal fissür) belirtileri nelerdir, kendiliğinden düzelir mi?

Makat çevresinde oluşan çatlaklar yani anal fissür kendiliğinden düzelmenin zor olduğu bir hastalıktır. Makat çatlağı, bölgede oluşan yaralardır. Bu yaraların iyileşmesi için bölgenin hasar görmeden kalması gerekmektedir. Ancak bu durum pek mümkün değildir. Sürekli olarak tuvalete çıkılması gerektiği için yara kapanamadan tekrar açılmaktadır. Bu durumda bir döngü halini almakta ve çatlaklar hep varlığını sürdürmektedirler.


Yaşayacağınız belirtiler makat bölgesinde ağrı, şişlik, kanama, kaşıntı ve tahriştir. Bununla birlikte can yakıcı boyutta ağrılar söz konusudur. Bu ağrılar çoğu zaman dışkılama sırasında hissedilmektedir. Ağrıların tek hissedildiği yer ise dışkılama esnasında değildir. Hareket halindeki herhangi bir esnada makat çatlağı kaynaklı ağrılar yaşayabilirsiniz. Bu otururken de olabilir, kalkarken de ya da yürürken aniden ağrıları hissedebilirsiniz. Kendiliğinden düzelmesi çok zor olan bu hastalık için gecikmeden tedavi almanız gerekmektedir.


Fissür tedavisi nasıl gerçekleştirilir, başarı oranı kesin yöntem var mıdır?

Fissür sorunun çözümü olarak ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler söz konusudur. Ameliyatlı yöntem cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahalenin yüzde 99 oranında başarı ihtimali bulunmaktadır.


Ameliyatsız yöntem olarak ise enjeksiyon yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntem de ameliyat içermemesi ve başarı oranı yüksek olduğu için tercih edilir ancak cerrahi müdahaleye göre başarı oranı daha düşüktür. Her hasta için uygulanan bir yöntem değildir. Siz de bu yönteme uygun olup olmadığınızı doktora başvurmanız sonucu öğrenebilirsiniz.


Tedavi yöntemleri olarak yaşam tarzınızda yapacağınız değişikliklerin de fissür tedavisi olarak işe yarayacağını söyleyebiliriz. Fissür her ne kadar kendi kendisine düzelmesi zor bir hastalık olsa da bazı fissürler dikkat edilmesi sonucu düzelebilir.


*Kafe Medya ile tanıtım!


Sosyal Sorumluluk Projesi

Hiç yorum yok

Ads Place

Diyet | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji