Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Hover Effects

TRUE
{fbt_classic_header}

Header Ad

Son yazılar:

latest

Ads Place

Ortodonti diş tedavisi yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Ortodonti diş tedavisi dişlerde var olan çarpıklıklar ile şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması ve yeniden estetik bir gülüş kazanılab...

Ortodonti diş tedavisi dişlerde var olan çarpıklıklar ile şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması ve yeniden estetik bir gülüş kazanılabilmesi için başvurulan diş tedavi yöntemleri arasında yer alır. Uzun süreli tedavi türlerinden biri olan bu uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar bulunur. Bu hususlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

•Temizlik: Ortodonti tedavisi süresi boyunca ağız ve diş temizliğinin aksatılmadan yapılması gerekir. Bunun için diş tellerine zarar vermeyecek bir diş fırçasının kullanılması ve hekimin önermiş olduğu farklı yöntemler varsa bunların da uygulanması gerekir. 

•Beslenme: Ortodontik tedavi nedeniyle diş telleri bulunan bireylerin beslenme konusunda da dikkatli olmaları önerilir. Sert ve kabuklu yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulması ya da dikkatle tüketilmesi en önemli husustur. Bununla birlikte kola ya da gazoz gibi aşındırıcı içeceklerden de uzak durulması lazım. Ayrıca sigara kullanmamaya özen göstermek ya da tüketim miktarını azaltmak da ortodonti tedavisi görenlerin dikkat etmeleri gereken hususlardandır. 

•Aparatların Kullanımı: Dişlerindeki bozukluğun düzeyi fazla olan bireylere, diş telinin yanı sıra düzenli olarak kullanmaları için hekim tarafından bazı aparatlar verilebilir. Bu aparatların da aksatmadan kullanılması gerekir. 

Ortodonti Diş Tedavisi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Ortodonti Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodondik tiş tedavisi, birbirini takip eden aşamalardan meydana gelir. Bunun için ilk önce hastanın ortodonti diş tedavisi için karar vermiş olması ve uzman bir diş hekimine muayene olması gerekir. Muayene esnasında hastanın ortodonti için uygun olup olmadığı incelenir ve uygun olması durumunda tedavi planlaması yapılır. Son aşamada ise metal braketler ile diş telleri takılır. Tedavinin süresi, çene ve dişlerdeki bozukluk miktarına göre değişiklik gösterir. Bu süre iki yıla kadar uzayabilir. Tedavi süreci boyunca gidişatın kontrol edilebilmesi için ayda bir kez hekim muayenesine devam etmek önerilir. 

Ortodonti diş tedavisi yapılırken nelere dikkat edilmeli?


Ortodonti Diş Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Ortodonti tedavisine başvurmayı gerekli kılan pek çok durum bulunur. Dişlerin şekillerinin bozuk ya da çarpık olması, alt ve üst çenede şekil bozukluklarının görülmesi, yapılan bir diş tedavisinin ya da başka bir uygulamanın ömrünün uzatılması, uyku ve konuşma bozukluklarının giderilmesi, çiğneme fonksiyonunun güçlendirilmesi gibi durumlar bu doğrultuda anılabilir. 

Ortodonti Diş Tedavisi Çeşitleri Hangileridir?

Ortodonti diş tedavisi için kullanılan farklı yöntemler bulunur. Her ne kadar metal tel ve braketler en sık rastlanan ve tercih edilen uygulamalar olsa da bunun alternatiflerinin olduğunun da bilinmesi gerekir. Bu doğrultuda uygulanan tedavi çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

•Metal diş telleri (braketler)
•Porselen braketler (şeffaf diş teli)
•Lingual diş teli
•Şeffaf diş plağı

Ortodonti diş tedavisi yapılırken nelere dikkat edilmeli?


Ortodonti Diş Tedavisi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Ortodonti diş tedavisinden sonra kalıcı bir etki yakalayabilmek için bazı hususlara özen gösterilmesi gerekir. Öncelikle tellerin çıkarılmasından sonra, yeniden hareket yaşanmaması için sabitleme tedavisine devam edilmesi gerekir. Sabit ya da hareketli sabitleme aparatlarının, diş hekimi tarafından önerilen biçimiyle kullanılmaya devam edilmesi önerilir. Bununla birlikte dişlerin temizliği ve korunması da göz ardı edilmemelidir. Günde 2 defa dişler yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalanmalı ve gargara ya da diş ipi kullanarak daha derinlemesine ağız ve diş temizliği yapılmalıdır. Ayrıca hekim tarafından yapılan önerilerin de dikkate alınması gerekir. 

Siz de dişlerinizdeki şekil bozukluğu, ayrıklık ya da çarpıklık gibi estetik kusurlardan şikayetçiyseniz ya da ortodonti diş tedavisi gerektiren başka bir probleminiz varsa BatıDent diş kliniğine başvurabilirsiniz. Deneyimli diş hekimleri tarafından yapılan ortodonti tedavisi sayesinde, daha estetik bir gülüşe kavuşabilirsiniz. 

Sosyal Sorumluluk Projesi

Hiç yorum yok

Yorumlarınızı bekliyoruz

Ads Place

Mutluluk Çubuğu
Diyet | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji